„All you need is Love“ (Všetko, čo potrebuješ, je láska), ktorú v polovici 60. rokov 20. storočia spievala skupina Beatles, sa ukazuje, že láska môže byť skutočne najdôležitejšou súčasťou života. Z potreby odkloniť sa od patológie, zamerať sa na seba, lásku a pozitívne emócie vyrástol celý odbor psychológie. Tento odbor sa začal nazývať pozitívna psychológia a zameriava sa na to, že pozitívne myslenie a láskyplné vzťahy, či už platonické s priateľmi a rodinou, alebo sexuálne s partnerom, sú kľúčom k zdravému životnému štýlu.

Dokonca aj biomedicínske inštitúcie zdôrazňujú kľúčovú úlohu, ktorú láska a vzťahy zohrávajú v zdraví, keď používajú bio-psycho-sociálny model zdravia, ktorý je holistickejší ako archaický model „zdravie je absencia choroby“.

Bio-psycho-sociálny model

Bio

Začíname biológiou a jedným z kľúčov k zdraviu v tomto modeli je koncept homeostázy a správne fungujúcich fyziologických systémov. Toto je najpriamočiarejšia časť modelu, ale ako sme už uviedli v mnohých iných blogových príspevkoch, práve tu prichádza na rad význam endokanabinoidného systému. Mať vyvážený ECS je hlavným kľúčom k celkovému zdraviu, to zahŕňa správnu stravu, cvičenie a vitamín D. Aby sme sem zahrnuli aj lásku, láska a prijatie seba samého je kľúčom k prepojeniu s biologickým modelom. 

Táto láska sa môže týkať vnímania seba samého a vlastného obrazu, ale aj činov tým, že sa budeme snažiť jesť zdravú stravu, mať dostatok pohybu a vytvárať si priestor na relaxáciu počas náročných dní.

Psycho

Psychologická zložka zdravia sa týka učenia sa vážiť si svoje pozitívne emócie, práce s našimi myšlienkami, ktoré vedú k pokojnému a zdravému stavu mysle. To môže zahŕňať určitú úroveň sebauvedomenia a sebareflexie pri analýze našich vlastných poznatkov a správania spolu s jasnými cieľmi a vložením zmyslu do nášho života. Ten môže pochádzať z rodiny, duchovna, náboženstva alebo zo všetkých uvedených oblastí. V nasledujúcich mesiacoch sa budeme viac venovať aj duševnému zdraviu, pretože to by sa nemalo vnímať oddelene od fyzického zdravia.

Sociálne

Sociálna časť je oblasť, v ktorej sa medicína pozerá na osobné vzťahy, ako sú romantické a rodinné vzťahy, aby nám povedala niečo o zdraví. Toto je jedna z oblastí, kam väčšina ľudí zaraďuje „lásku“, ale ako sme už spomenuli vyššie, láska by mala zahŕňať všetky aspekty života a bytia. Dôverné vzťahy sú kľúčom k zdraviu, pretože môžu pomôcť znížiť náš stres a mať plnší život. Mať konštruktívne vzťahy nám môže pomôcť dosiahnuť naše ciele a pomôcť nám byť vyrovnanými a pokojnými.

Holizmus a láska

Ako ukazuje bio-psycho-sociálny model medicíny, tieto tri aspekty treba brať absolútne spoločne a v symbióze, nie ako tri samostatné nezávislé jednotky. Mať lásku k Životu zlepšuje naše duševné a psychické zdravie a to v konečnom dôsledku zlepšuje naše celkové zdravie. Mať v živote lásku nám pomáha skutočne si vážiť krásu života, byť vďační za to, čo máme, a rozdávať lásku.

Láska je skutočne nekonečným zdrojom radosti a ako experiment môžete vyskúšať prejavy vďačnosti a uznania voči sebe, svojim priateľom, rodine a Stvoriteľovi. Láska dokáže vyfarbiť aj ten najšedivejší deň a je jedným z najväčších požehnaní, ktoré môžeme mať.

Na tohtoročného Valentína, keď budete so svojou polovičkou, nezabudnite, že všetko, čo potrebujete, je Láska pre vaše zdravie a pohodu!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Add to cart