Pár v plavkách pri bazéne

Ako sme už vysvetlili v predchádzajúcich blogoch, ECS je naším hlavným regulátorom a riadi takmer každú fyziologickú funkciu, ktorá je potrebná pre naše prežitie, a preto je jedným z najdôležitejších kľúčov k zdraviu. Nikoho neprekvapí, že je zodpovedná aj za reguláciu hormónov, ako aj za centrá odmeňovania v mozgu. Receptory CB1 v tele sú priamo zodpovedné za aktiváciu a inhibíciu neurónov a sú priamo spojené s vyhľadávaním kaloricky bohatého jedla, ako aj s vidinou potenciálne atraktívneho sexuálneho partnera, ktorého treba sledovať.

V lete sú ľudia častejšie na pláži a takmer nahí a mnohí sa snažia v roku pracovať na „plážovom tele“, aby boli čo najviac sexy. Pre zdravotne uvedomelých sledovateľov tohto blogu dostať sa do formy alebo mať plážové telo je niečo, čo sa dá výrazne dosiahnuť úpravou životného štýlu, napríklad lepšou

stravou vrátane doplnkov stravy, ako je OEA (pozri ČLÁNOK O OEA), a uistením sa, že jeme dobré tuky namiesto zlých tukov.

Sexuálna príťažlivosť

Téma sexuálneho vzrušenia je témou, ktorá ľudstvo zaujíma od našich najstarších čias a ktorá vedu fascinuje už najmenej 150 rokov. Mnohé z prelomových štúdií o ľudskej sexualite uskutočnili Johnson a Johnsonová v polovici 20. storočia, ako aj Alfred Kinsey. Veľká časť štúdií sa zamerala na fyziologické reakcie na podnety, ako je napríklad prietok krvi do pohlavných orgánov mužov a žien, ako aj na subjektívne dotazníky.

Poznatky o ECS v tom čase vo vede takmer úplne chýbali, a tak myšlienka, že máme hlavný regulátor, ktorý nás privádza do rovnováhy, nebola známa. Prvá štúdia o ženskom sexuálnom vzrušení a ECS sa uskutočnila až v roku 2012, kde Carolin Klein a jej kolegovia merali koncentrácie endokanabinoidov u žien pred a po vystavení sexuálne vzrušujúcim podnetom, mali aj kontrolnú skupinu, ktorá si pozerala neutrálny materiál. 

Vzrušujúci pár v objatí

Zistilo sa, že endokanabinoidy ako anandamid a 2-AG boli počas vzrušujúcej udalosti znížené. Je to zaujímavá štúdia, hoci sa uskutočnila v laboratórnych podmienkach, a preto môže mať určitý význam v reálnom živote, ale jej usporiadanie je značne umelé. O ECS vieme, že je zodpovedný za reguláciu systémov odmeňovania mozgu, a teda prostredníctvom aktivácie receptorov CB1 je výrazne zodpovedný za to, že vyhľadávame príjemné jedlo, sexuálnych partnerov alebo sexuálnu príťažlivosť, ako aj za to, že nás poháňa k cvičeniu. To všetko sú príklady zdravých aktivít modulovaných CB1, to môže byť spojené aj s patologickými javmi, ako je závislosť od jedla, drogová závislosť a dokonca aj závislosť od sexu.

Život v zdraví a rovnováhe

Žena cvičiaca v rovnováhe na pláži

Preto je dôležité si uvedomiť, že keď sa dobre stravujeme (jeme organické a plnohodnotné potraviny) vrátane kvalitných tukov, cvičíme a dostatočne sa vystavujeme slnku, dávame svojmu telu, a presnejšie ECS, to, čo potrebuje. Je dôležité vedieť, že keď sa pozrieme na CB1 pozitívnu alostázu, väčšina toho, čo bolo na tomto blogu, má poukázať na to, že naša spoločnosť má toho príliš veľa s vysoko dostupným rýchlym (nezdravým) jedlom

a stres vyvolávajúcim pracovným harmonogramom, ale z hľadiska prínosov existujú dve činnosti, ktoré môžu byť návykové, ale majú viac prínosov pre zdravie ako škôd. Jednou je cvičenie, ktorému odporúčame, aby sa ľudia venovali denne (od ľahkej až po športovú úroveň), a druhou je sex, ktorý je jednou z radostí života. Obe tieto činnosti sú prepojené s ECS a môžu priniesť zdravotné výhody, obe majú návykový potenciál, čo by malo vrhnúť viac svetla na úlohu aktivity CB1 na zdravie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Add to cart