Mnohí ľudia keď počujú o endokanabinoidnom systéme (ECS), spájajú si ho s konope. Tento názov môže byť značne zavádzajúci a má viac spoločného s históriou ako so skutočnou vedou. Endokanabinoidný systém by nebol objavený, keby nebolo výskumníkov ako Raphael Mechoulam, ktorí chceli zistiť, aké psychoaktívne a nepsychoaktívne zlúčeniny v konope ovplyvňujú telo a ako.

Objavenie endokanabinoidného systému

Tento výskum viedol vedcov nielen k izolácii rastlinných kanabinoidov, ako sú THC, CBD a celý rad ďalších, ale aj k zisteniu, na ktorý fyziologický systém majú vplyv, čo bolo po väčšinu histórie veľkou záhadou. To, čo vedci nakoniec objavili, je veľmi komplexný a mimoriadne dôležitý (možno najdôležitejší) fyziologický systém, ktorý dnes poznáme ako endokanabinoidný systém.

V poslednom období sa v tejto oblasti uskutočňuje čoraz viac výskumov, ktoré sa týkajú jej významu pre celkové zdravie. ECS sa rozprestiera po celom našom tele a nachádza sa v centrálnom nervovom systéme, periférnom nervovom systéme, črevách a ďalších. Tvoria ju predovšetkým dva hlavné receptory s názvami CB1 a CB2 spolu s vaniloidnými receptormi a ďalšími.

CB1 a CB2 receptory

Na naše účely sa zameriame len na CB1 a CB2. CB1 je okrem mnohých iných vecí zodpovedný najmä za fungovanie neurónov, fungovanie bunkovej energie a je dôležité pochopiť, že vždy fungujú vo vzájomnej symbióze. CB2 je väčšinou spojený s imunitným systémom a súvisí so zápalovými a protizápalovými procesmi v tele, ktoré sú pre dobre fungujúci imunitný systém kľúčové.

Endokanabinoidný systém bol objavený ešte pred objavením konope

Zaujímavé na tom všetkom je, že vzhľadom na etymológiu slov endo – v rámci a kanabinoidy – z konope, môžu byť niektorí ľudia mylne presvedčení, že konope je nevyhnutné pre fungovanie endokanabinoidného systému. To je absolútne nesprávne, pretože je fascinujúce, že endokanabinoidný systém je mimoriadne starý fyziologický systém, ktorý sa vyvinul pred stovkami miliónov rokov.

Rastlina konope sa vyvinula oveľa neskôr a hoci je fascinujúce, že konope má zložky na aktiváciu a inhibíciu našich rôznych receptorov, hlavným palivom ECS sú v skutočnosti tuky! Presne tak, na prácu endokanabinoidného systému potrebujeme tuky z našej potravy. Niektoré mastné kyseliny sa už vytvárajú endogénne, ale iné je bezpodmienečne potrebné prijať z potravy.

Dokonalý recept pre zdravie a rovnováhu

Okrem toho, že konope produkuje všetky kanabinoidy, niektoré potravinárske semená konope z rastliny Finola majú dokonalý pomer omega mastných kyselín, ktoré sú ideálne pre náš endokanabinoidný systém.

Keď k tomu pridáme vitamín D-3 buď endogénne syntetizovaný slnečným žiarením počas teplejších mesiacov na severnej pologuli, alebo v tropickom podnebí po celý rok, a skombinujeme ho so zdravými tukmi a trochou pohybu, máme všetko, čo ECS potrebuje. Máme dokonalý recept pre zdravie a rovnováhu.

Len málo ľudí vie, že v našej uponáhľanej spoločnosti so zlou stravou, vysokým stresom a neustálym digitálnym pripojením hyperaktivujeme náš receptor CB1 a so zlou stravou aktivujeme CB2 kvôli vyššej miere zápalov, ktoré môžu znížiť náš imunitný systém a celkové zdravie.

V dnešnej dobe je dôležité meditovať, zlepšiť stravu a zaradiť do jedálnička kvalitné tuky, aby sme ECS uviedli do harmonickejšieho a vyváženejšieho stavu. Sme presvedčení, že výsledkom bude lepšie zdravie a vyššia úroveň pohody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Add to cart